Certyfikacja LEED - Leadership in Energy and Environmental Design - ECOSQUAD - budownictwo ekologiczne, ekologia, szkolenia

BUDOWNICTWO ZRÓWNOWAŻONE
Certyfikaty nie mają przed nami tajemnic.
LEEDBREEAMDGNBHQEWELLEKOLOGICZNE MATERIAŁY
Przejdź do treści

Certyfikacja LEED - Leadership in Energy and Environmental Design

BAZA WIEDZY > Baza wiedzy > Artykuły techniczne


Certyfikacja wielokryterialna LEED  w pigułce.

LEED czyli Leadership in Energy and Enviromental Design  powstał w Stanach Zjednoczonych. Jest obecnie jednym z najbardziej
rozpowszechnionych na świecie systemów oceny wielokryterialnej budynków. O popularności systemu świadczy prawie 25000 zarejestrowanych do certyfikacji projektów oraz prawie 160000 konsultantów z całego świata. Największą popularnością system cieszy się oczywiście w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstał i gdzie certyfikowano ponad 1/3 wszystkich certyfikowanych systemem LEED budynków na świecie. Certyfikacja przeprowadzana jest w 120 krajach i obejmuje budynki wszelkiego typu – od komercyjnych po mieszkalne. Organizacje Green Building Council powstają w coraz to nowszych krajach. W chwili obecnej trwają prace nad wprowadzeniem do użytku systemu certyfikacji budynków na Sri Lance. W Europie do World Green Building Council należy aż 25 krajów.

System LEED stworzony został w 1998 roku przez USGBC – U.S. Green Building Council, organizację non-profit, zajmującą się utrzymywaniem standardów zielonego budownictwa. Organizacją wchodzącą w skład USGBC jest GBCI – Green Building Certification Institute (www.gbci.org ), który dba o wysoki standard szkolonych konsultantów z zakresu certyfikacji LEED.

Konsultant


Rys.2. Kategorie konsultantów LEED

Aby zostać konsultantem LEED należy najpierw zdać podstawowy egzamin – LEED Green Asociate. Przystąpienie do egzaminu wymaga udokumentowania doświadczenia w branży budownictwa ekologicznego lub ukończenia odpowiedniego kursu. Egzamin obejmuje 100 pytań z zakresu certyfikacji LEED, zagadnień projektowych oraz zielonego budownictwa.
Przystąpienie do egzaminu LEED AP, możliwe jest po uzyskaniu uprzednio tytułu LEED GA oraz udokumentowania zaangażowania w projekt certyfikacji LEED w ciągu trzech lat od daty złożenia aplikacji. Zdanie egzaminu kończy się uzyskaniem tytułu LEED AP w jednej z kategorii ( rys.2 ).
Wszystkie egzaminy oraz dokumentacja kwalifikacji prowadzona jest przez GBCI. Egzamin odbywa się w języku angielskim i wymaga bardzo dobrej znajomości tego języka oraz terminologii z zakresu zielonego budownictwa, projektowania i architektury.

Certyfikat LEED

Uzyskanie certyfikatu nie jest łatwe i wymaga zatrudnienia doświadczonego konsultanta, który podpowie nam w jaki sposób prowadzić inwestycję, aby osiągnąć jak najlepszy wynik. Ważne jest, aby decyzję o ubieganie się o certyfikat podjąć odpowiednio wcześnie. Najlepszym momentem jest jeszcze etap projektowania, ponieważ zbyt późna decyzja może zamknąć nam drogę do uzyskania wysokiej liczby punktów, a w niektórych przypadkach uniemożliwić certyfikację z powodu nie spełnienia wymagań krytycznych.

Do wyboru mamy różne rodzaje certyfikacji, w zależności od rodzaju certyfikowanego obiektu:
• LEED for New Construction
• LEED for Homes
• LEED for School
• LEED for Core & Shell
• LEED for Retail
• LEED for Commercial Interiors
• LEED for Existing Buildings
• LEED for Neighborhood Development
W Polsce najpopularniejszy jest LEED NS oraz LEED CS, od niedawna dostępna jest także certyfikacja LEED for Homes.
Niezależnie od wybranej kategorii, certyfikacja obejmuje 7 grup kategorii, w których łącznie można uzyskać 110 punktów. Ważną informacją jest fakt, iż w 5 podstawowych kategoriach występują tak zwane wymagania krytyczne, których spełnienie warunkuje ubieganie się o certyfikat na każdym z poziomów. Łącznie obowiązkowo do spełnienia mamy 8 punktów w pięciu kategoriach:

   1. Zrównoważona lokalizacja ( max. 26 pkt. )

     - 1.1.Zmniejszenie wpływu działalności budowlanej na otoczenie poprzez kontrolę erozji gleby i emisji pyłów

   2. Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych ( max. 10 pkt. )

     - 2.1. Redukcja zużycia wody

   3. Energia i atmosfera ( max. 35 pkt. )

     - 3.1. Weryfikacja zainstalowania i skalibrowania systemów związanych z energią zgodnie z wartościami zamieszczonymi w projekcie inwestora budynku
      - 3.2. Minimalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej budynku
      - 3.3. Podstawowe wymagania dotyczące zarządzania systemami chłodniczymi

   4. Materiały i zasoby ( max. 14 pkt )

      - 4.1. Konieczność zapewnienia łatwo dostępnego obszaru zbierania i przechowywania materiałów do recyklingu

   5. Jakość środowiska wewnętrznego ( max. 15 pkt. )

      - 5.1. Minimalny wskaźnik jakości powietrza wewnątrz budynku według szczegółowo określonych norm
      - 5.2. Kontrola środowiskowego dymu tytoniowego

   6. Innowacyjność projektu ( max. 6 pkt.,w tym 1 pkt. Za obecność konsultanta LEED)

   7. Priorytety regionalne ( max. 4 pkt. )


Uzyskanie poszczególnych ilości puktów, pozwala na otrzymanie certyfikatu: Certyficate – 40-49 pkt., Silver – 50-59 pkt., Gold – 60 – 79 pkt., Platinum – 80pkt. i wyżej.


Rys.3. Wymagana ilość punktów dla certyfikacji LEED


Rys.4.  Rodzaje certyfikatów LEED

W chwili obecnej w Polsce certyfikowano 6 projektów (na całym świecie 9541 projektów certyfikowanych ) – 3 na poziomie Gold oraz 3 na poziomie Silver. Jak dotąd nie udało się uzyskać w Polsce certyfikacji na poziomie Platinum.
Do certyfikacji na dzień dzisiejszy zarejestrowano w Polsce 31 projektów (24987 projektów na całym świecie )Zdj.1. Wnętrze budynku Rondo 1 w Warszawie.

Budynek posiada certyfikat LEED Silver

W Polsce zrealizowano jak dotąd 6 projektów:

   Rondo 1 – certyfikat LEED EBOM na poziomie Gold

   Deutsche Bank Green Branch Warsaw – certyfikat LEED CI na poziomie Gold

   Zebra Tower – certyfikat LEED CS na poziomie Gold

   Fabryka BorgWarner  – certyfikat LEED NC na poziomie Silver

   Siedziba Skanska Property Poland – certyfikat LEED CI na poziomie Silver

   Deutsche Bank Green Branch Trio – certyfikat LEED CI na poziomie Silver


Certyfikacja LEED, obok BREEAM i DGNB to system, który przyjął się w kreowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. I choć systemy te wiele różni, łączy je wspólny mianownik: zielone budownictwo.

Rys. 5. Porównanie głównych cech systemów LEED, BREEAM i DGNB

Autor: Barbara Jackowska
Opracowanie: EcoSquad
Bibliografia:
www.gbci.org
www.worldgbc.org

KONTAKT
e-mail:  ecosquad@ecosquad.pl
mobile:   +48 517-160-640

adres do korespondencji:
ul. Pagory 26
34-116 Spytkowice
POMOC ?
Jeśli nie znalazłeś na stronie interesujących Cię informacji, skontaktuj się z nami w wiadomości e-mail lub telefonicznie, a z pewnością pomożemy.
Wróć do spisu treści