Klaudia Carlos - ECOSQUAD - budownictwo ekologiczne, ekologia, szkolenia

BUDOWNICTWO ZRÓWNOWAŻONE
Certyfikaty nie mają przed nami tajemnic.
LEEDBREEAMDGNBHQEWELLEKOLOGICZNE MATERIAŁY
Przejdź do treści

Klaudia Carlos

BAZA WIEDZY > Baza wiedzy > Artykuły informacyjne


Eco-Wywiady EcoSquadu: Klaudia Carlos


Budynki przyjazne dla środowiska, zielone biura są przyszłością. Warto byłoby stworzyć polski system wyróżniania takich inwestycji odpowiedni do naszych warunków społeczno-ekonomicznych i naturalnych. Klaudia Carlos


                      Klaudia Carlos   w głównej mierze dała się poznać jako prezenterka telewizyjna i dziennikarka. Początkowo związana s stacją TVN, gdzie współtworzyła takie programy jak „Salon Piękności”, „Pamiętnik Klaudii” oraz fakty sportowe TVN. Dziś prezenterka i dziennikarka TVP 1 prowadząca poranny program "Kawa czy Herbata?"
Mało kto wie, że Klaudia Carlos jest byłą tancerką Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, a także absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i Studiów Podyplomowych Dziennikarskich UAM w Poznaniu. Brała udział w I edycji programu Taniec z Gwiazdami, zagrała w Księdze raju Roberta Glińskiego, Złotym runie Janusza Kondratiuka, Złocie Inków Krzysztofa Langa. Jest także autorką książek o zdrowiu i urodzie, między innymi „Domowy Fitness”. Uwielbia aktywność oraz sok pomidorowy i czekoladę.
Nam odpowiedziała co znaczy dla niej ekologia, zdrowy tryb życia i co sądzi o modzie na „eco”…

EcoSquad:
 Lubi Pani żyć zdrowo i aktywnie, ale czy zwraca Pani przy tym uwagę, by żyć także ekologicznie?

Klaudia Carlos:
Żyję zdrowo, tzn. zwracam uwagę na dietę zbilansowaną pod względem jakościowym i ilościowym, aktywnie spędzam czas, dbam o to, by moje dzieci miały świadomość, tego co jedzą, a także o to jak ważna jest dbałość o otaczające nas środowisko.

E.S:.
Jak ocenia Pani swoją świadomość ekologiczną? Czy segreguje Pani śmieci, używa energooszczędnych sprzętów AGD i RTV, oszczędza wodę?

K.C.:
Ca
ły czas rozwijam swoją świadomość ekologiczną, to proces permanentny, staram się segregować śmieci, choć nie zawsze mamy gdzie te przesegregowane śmieci wyrzucić. Kupując sprzęt AGD zwróciłam uwagę na to, by były energooszczędne, dbam, by woda w moim domu nie przelewała się bez potrzeby.

E.S:.
Preferuje Pani szybki prysznic czy dłuższe kąpiele?

K.C.:
Zdecydowanie wol
ę szybki prysznic.

E.S:.
Spotyka Pani często wiele znanych osób. Jaki jest trend w showbiznesie – gwiazdy promują ekologię czy raczej promują siebie przez pryzmat ekologii ?

K.C.
Znane mi osoby promuj
ąc ekologię rzeczywiście są w to zaangażowane, nie wyobrażam sobie, by było inaczej. Deklaracje powinny być podparte czynami.

E.S:.
Czy zdrowy, ekologiczny i energooszczędny tryb życia to według Pani chwilowa moda czy coś co powoli staje się standardem?

K.C.:
Moim zdaniem moda na ekologi
ę zatacza coraz większe kręgi, mamy produkty ekologiczne, które zawierają to, co najlepsze dla naszego zdrowia. Co raz częściej zastanawiamy się czy nie zużywamy zbyt wiele materiału? Czy możemy zmniejszyć ilość odpadów? Czy nie stosujemy nadmiernych opakowań? Mam nadzieję, że myślenie proekologiczne będzie normą.

E.S:.
Jak powinien wyglądać Pani wymarzony dom?

K.C.:
Dom wykorzystuj
ący najlepsze rozwiązanie proekologiczne, przestrzeń i światło.

E.S:.
Do budowy domów w chwili obecnej używa się coraz więcej materiałów naturalnych – drewno, konopie, słoma, łupek, glina. Czy zamieszkałaby Pani w domu zbudowanym wyłącznie z takich materiałów?

K.C.:
W Polsce nie do ko
ńca jest to możliwe, ale w jakimś ciepłym klimacie, dlaczego nie?

E.S:.
 Czy zastanawiała się Pani kiedykolwiek nad tym, jak wpływa na Panią i Pani rodzinę dom, w którym Państwo mieszkają?
K.C.:
Oczywi
ście wybierając mieszkanie zwróciłam uwagę na to z jakich materiałów jest zbudowany. Szczęśliwie to kamienica z 1926 roku, do budowy której użyto cegły. Ściany są grube, dają ciepło zimą, a chłód latem. Moje mieszkanie jest przestrzenne i wysokie. Dobrze się w nim czujemy.

E.S:.
Domy ekologiczne mogą być o kilka procent droższe od tradycyjnych, jednak koszty ich utrzymania są znacznie niższe niż tradycyjnych domów. Czy byłaby Pani skłonna zapłacić więcej za dom, tylko dlatego, że jest wykonane w sposób ekologiczny i z ekologicznych materiałów?

K.C.:
Tak. Cho
ć koszty utrzymania mają ogromne znaczenie, to jednak najistotniejsze jest dla mnie to, jak otoczenie, w którym funkcjonuję na co dzień wpływa na jakość mojego życia.

E.S:.
Czy spotkała się Pani kiedykolwiek z budynkami certyfikowanymi – LEED, BREEAM, DGNB?

K.C.:
Nie, ale mam nadzieję, że coraz więcej domów będzie budowanych i nagradzanych za rozwiązania proekologiczne w Polsce. Budynki przyjazne dla środowiska, zielone biura są przyszłością. Warto byłoby stworzyć polski system wyróżniania takich inwestycji odpowiedni do naszych warunków społeczno-ekonomicznych i naturalnych.

E.S:.
Czy uczestniczy Pani w akcjach promujących ekologię?

K.C.:
Oczywi
ście, cieszę się z każdej takiej propozycji. Najważniejsza jest świadomość kompleksowego promowania działań proekologicznych będących odzwierciedleniem naszego stylu życia.

Dziękujemy bardzo za rozmowę i pozdrawiamy !
EcoSquad


KONTAKT
mobile:  +48 517-160-640
POMOC ?
Jeśli nie znalazłeś na stronie interesujących
Cię informacji,
skontaktuj się z nami w wiadomości e-mail
lub telefonicznie, a z pewnością pomożemy.
Wróć do spisu treści