Tomasz Zubilewicz - ECOSQUAD - budownictwo ekologiczne, ekologia, szkolenia

BUDOWNICTWO ZRÓWNOWAŻONE
Certyfikaty nie mają przed nami tajemnic.
LEEDBREEAMDGNBHQEWELLEKOLOGICZNE MATERIAŁY
Przejdź do treści

Tomasz Zubilewicz

BAZA WIEDZY > Baza wiedzy > Artykuły informacyjne


Eco-Wywiady EcoSquadu: Tomasz Zubilewicz


"Jestem pasjonatem tematyki budownictwa ekologicznego pod względem użyteczności" - Tomasz Zubilewicz
Tomasz Zubilewicz jest dziennikarzem i prezenterem pogody w trzech stacjach telewizyjnych: TVN, TVN24 oraz TVN Meteo. Jest również członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Prezenterów Pogody.  Widzów zachwyca swoim bezpośrednim podejściem do prezentowanych tematów, a także interesującą prezentacją prowadzonych programów. Z wykształcenia geograf. Prywatnie bardzo wesoły, ale również perfekcyjny w każdym calu. Jest także pasjonatem piłki nożnej.
Przede wszystkim jednak Tomasz Zubilewicz jest znawcą i pasjonatem tematyki budownictwa energooszczędnego. Prowadzi w TVN Meteo program „Dobre Klimaty”, w którym prezentuje wiele informacji z zakresu ekologii.
Nam zdradził jakie rozwiązania energooszczędne interesują go najbardziej oraz co myśli o dzisiejszej modzie na ekologię…

EcoSquad:.
Jest Pan jednym z dziennikarzy, którzy chyba najbardziej angażuje się w tematykę zrównoważonego rozwoju i zielonego budownictwa.

Tomasz Zubilewicz:.
Nie tylko jestem zainteresowany tematyką budownictwa ekologicznego ale również realizuje ją. W TVN Meteo zająłem się kwestią energooszczędności i ekologii w budowaniu przy okazji spraw związanych z ochrona klimatu. Mamy problem z ociepleniem klimatu i trzeba wyjaśniać ludziom, trzeba edukować skąd się wzięło to zjawisko i jakie ewentualnie kroki możemy podejmować w wymiarze indywidualnym czy społecznym, tak by ograniczyć emisję szkodliwych związków. I stąd pojawiła się kwestia odnawialnych źródeł energii, którymi się zajmuję, czyli zastosowania energii wiatrowej, wodnej, słonecznej i energooszczędności czyli pozyskiwania źródeł ciepła, które są po pierwsze ekologiczne a po drugie z jak najmniejszym zużyciem energii. Realizuję te kwestie w programie „Dobre klimaty” w TVN Meteo.

E.S:.
Stara się Pan promować rozwiązania ekologiczne. A jak wygląda Pana dom?  Jakie rozwiązania energooszczędne Pan stosuje?

T.Z.:
Przekładam to na konkrety w przypadku własnego domu. Założyłem u siebie kolektory słoneczne, mam też pompę ciepła, która produkuje ciepło małym kosztem. Zamontowałem także w domu kominek fiński, w całości wykonany ze steatytu , aby móc ogrzewać dom drewnem i uciekać jak najdalej od użycia gazu.

E.S:.
A czy przez lata prezentowania prognozy pogody, zauważył Pan podnoszenie się temperatur i zmiany klimatu?

T.Z.:
Badania z ostatnich stu lat pokazują, że temperatura ciągle się podnosi. Kilka lat temu rozmawiałem z Panią Profesor Haliną Lorenc, klimatologiem. Zwróciła ona moją uwagę na fakt, że teraz coraz więcej mamy zjawisk związanych ze zmianą klimatu, takich jak ulewy, orkany, wichury. Jeszcze kilkanaście lat temu nad Polską przechodziły jedna, dwie trąby powietrzne w roku, teraz to zjawisko jest coraz częstsze, tak więc zmiany klimatu możemy zaobserwować nawet w stosunku do Polski.

E.S:.
Czyli nawet osoba posiadająca podstawową wiedzę z zakresu meteorologii może zauważyć niekorzystne zjawiska, związane z zmianą klimatu?

T.Z. :
Jak najbardziej!

E.S:.
Teraz pytanie z nieco odleglejszej przeszłości. Uczył Pan kiedyś geografii. Czy w programie nauczania uwzględnia się ekologię i zmiany klimatu spowodowane efektem cieplarnianym? Jak młodzież reaguje na tę tematykę?

T.Z.:
Temat ten był poruszany jednak w tamtym czasie mało interesował uczniów i trudno się realizowało tę tematykę. Wiele zjawisk nie było wtedy jeszcze tak widocznych. W tej chwili nauczanie tej tematyki byłoby znacznie prostsze.

E.S:.
A jak to wygląda w dniu dzisiejszym?

T.Z.:
Prowadzę wykłady z zakresu zmian klimatu, ekologii i energooszczędności. Najbliższe właśnie na Kieleckich Targach Odnawialnych Źródeł Energii. Moje programy zostały też zauważone przez różne firmy, które zajmują się właśnie energooszczędnością, także widać że jest potrzeba edukacji w tej kwestii.

E.S:.
Czy popiera Pan i wspiera akcje proekologiczne? Jakie tego typu akcje są Panu znane?

T.Z.:
Sam wspieram także portal Wokół Słońca ( www.wokolslonca.pl ), który prezentuje tematykę budownictwa energooszczędnego. Dlatego też chciałem porozmawiać również z Państwem, ponieważ bardzo dużo mamy jeszcze do zrobienia. Wiele użytecznych tematów  Polacy  ciągle jeszcze nie znają, nie słyszeli.

E.S:.
Jakie rozwiązania proekologiczne do zastosowań we własnym domu szczególnie poleciłby Pan naszym czytelnikom i swoim znajomym?

T.Z.:
Przykładowo, udało mi się namówić pewnych znajomych do zrezygnowania z instalacji ogrzewania olejem opałowym, którą ktoś im polecił. Rozmawiałem, przekonywałem, aż udało się ich namówić na instalację pompy ciepła.

E.S:.
Czy spotkał się Pan z budownictwem z surowców całkowicie naturalnych: gliny, słomy, drewna, łupka? Wiele osób nie wierzy w możliwość budowy z tych materiałów w warunkach polskich.

T.Z.:
Dlaczego coś co sprawdzało się przez wielki teraz ma być odrzucane? Jeżeli jest tylko prawidłowo wykonane, sprawdzonym sposobem, może funkcjonować w każdych warunkach.


E.S:.
Czy słyszał Pan kiedykolwiek o systemach certyfikacji wielokryterialnej budynków, takich jak LEED, BREEAM, DGNB?

T.Z.:
Nie. Jestem pasjonatem tematyki budownictwa ekologicznego pod względem użyteczności, a nie sposobu jego certyfikowania.

E.S:.
A czy spotkał się Pan kiedykolwiek z budownictwem pasywnym? Co Pan sądzi o tym sposobie projektowania i budowania?

T.Z.:
Robiłem program na ten temat. Na pewno jest to ogrzewanie bardzo niskoenergetyczne i warte zauważenia. Idea , która narodziła się i sprawdziła  w Europie Zachodniej jest coraz bardziej popularna w naszym kraju i  należy ją propagować jak najszerzej.

E.S:.
I ostanie pytanie. Czy ma Pan wrażenie że tematyka ekologii jest teraz modą czy koniecznością?

T.Z.:
Niestety jest  teraz taka moda i wiele firm podpina się pod ekologię i nadużywa tej terminologii. Słowo „Ekologia” jest często nadużywane i wykorzystywane   nieodpowiednio. Nie jestem zwolennikiem takiego marketingu.

Dziękujemy i pozdrawiamy !
EcoSquad

KONTAKT
mobile:  +48 517-160-640
POMOC ?
Jeśli nie znalazłeś na stronie interesujących
Cię informacji,
skontaktuj się z nami w wiadomości e-mail
lub telefonicznie, a z pewnością pomożemy.
Wróć do spisu treści