Wybór działki - ECOSQUAD - budownictwo ekologiczne, ekologia, szkolenia

BUDOWNICTWO ZRÓWNOWAŻONE
Certyfikaty nie mają przed nami tajemnic.
LEEDBREEAMDGNBHQEWELLEKOLOGICZNE MATERIAŁY
Przejdź do treści

Wybór działki

BAZA WIEDZY


WYBÓR NAJLEPSZEJ DZIAŁKI POD DOM EKOLOGICZNY



    Każdy z nas ma wymarzony dom w mniejszym lub większym  stopniu.  Myśląc o nim spróbujmy zastanowić się czy przypadkiem nie jest tak,  ze jest on gdzieś umiejscowiony? Jeżeli tak, to bardzo pomoże nam to w wyborze działki ( kształt, na terenie płaskim czy też może na pochyłym, czy ma posiadać jakąś roślinność  i przede wszystkim jak ma być duża i  ile ma pozostać nam miejsca po postawieniu domu). Można przy tym wspomóc się ewentualnie wyobrażeniami na ten temat najbliższych  - mogą one okazać się bardzo pomocne. Postarajmy się dobrać działkę w taki sposób aby późniejsze użytkowanie nie było uciążliwe oraz  rozważając  późniejszą aranżację naszej działki tak, aby była ona możliwa do zrealizowania.
Dobrze by było mieć dostęp do porady fachowców, np. projektanta,  który ewentualnie wypowie się na temat działki  - czy spełnia warunki pod dany projekt, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. Dobrze jest też poczytać fachową  prasę na temat wyboru działki  - przeczytanie kilku artykułów  z różnych źródeł zwiększy naszą wiedzę na co warto zwrócić uwagę.
Jak już wiemy, jak ma wyglądać nasz działka pozostało nam ją już tylko ( albo aż )znaleźć. Jeżeli poszukujemy sami musimy bardzo dobrze i spokojnie przebierać w ofertach ( do wyboru mamy portale branżowe, ogłoszeniowe oraz prasę) .
Na dobry początek orientujemy się czy na naszej działce jest Plan Zagospodarowania Przestrzennego gminy lub miasta. On określa co nam wolno na tej działce postawić:
- jaki dom  (jednorodzinny czy wielorodzinny )
- do jakiej wysokości możemy budować
- jakie będzie nasze sąsiedztwo, a także wiele innych bardzo ważnych informacji.



Dobrze zacząć od zorientowania się w stanie prawnym działki,  np.: czy jest jeden właściciel, czy niema obciążeń hipotecznych . Warto też dowiedzieć się jak wygląda sprawa z mediami na naszej działce: czy są i jakie odległości ewentualnie będą do pokonania aby się do nich podłączyć.  Potem warto przekalkulować czy jest to dla nas opłacalne. Sprawdzamy dostępność danej działki do drogi utwardzonej.  Jeżeli takiej niema,  wyjściem może być ewentualne wydzierżawienie kawałka  z działki sąsiada,  ale nie jest to rozwiązanie warte polecenia:  po pierwsze dojdzie nam inwestycja w utwardzenie drogi ,po drugie mogą też dojść nam niezgody z sąsiadem. Poza tym musimy się zastanowić czy chcemy co rano być budzeni przez poranne natężenie ruchu aut ludzi wyruszających do pracy -  dla niektórych cisza i spokój są najważniejsze.
Watro rozważyć dostęp do szkoły ,poczty, przychodni , sklepów oraz ewentualnej dostępności do komunikacji zastępczej z której możemy być zmuszeni skorzystać ,oraz jaki czas potrzebujemy na dojazd do pracy w normalnych warunkach atmosferycznych .
Bardzo ważne jest też zwrócenie uwagi na stan dróg dojazdowych , co może znacznie wydłużyć czas dojazdu do pracy czy też odwiezienia dzieci do szkoły.
Jeżeli nasza działka posiada drzewa i będziemy zdecydowani je usunąć musimy się postarać o pozwolenie na wycinkę.  Jest to konieczne do wykonania takiej czynności, ponieważ wycięcie drzewa nie owocowego grozi wysokimi karami finansowymi które są uzależnione od rodzaju danego drzewa i jego lat wzrostu. Nie polecamy wycinki  jeżeli  to możliwe a jeżeli już to tylko z pozwoleniem.
Jeżeli będziemy umawiać się z właścicielem na oglądanie działki warto poprosić go o przygotowanie kserokopii takich dokumentów jak:
-akt własności
-wypis z rejestru gruntów
-plan zagospodarowania przestrzennego
- warunki zabudowy dla danej działki ( jeżeli właściciel wystąpił o ich wydanie)
Jeżeli  jesteśmy zainteresowani daną działką poprośmy o czas na przemyślenie sprawy  (pośpiech jest tutaj najgorszym doradcą) oraz zasięgnięcie niezbędnych opinii  dla nas, np. opinii architekta naszego domu. Kserokopie pozwolą nam na zweryfikowanie naszych pytań w urzędach  miasta czy gminy.
Jeżeli okaże się ze nasza działka spełnia  wymogi prawne oraz wymogi  techniczne pod nasz wymarzony dom , postarajmy się o opinie najbliższych na temat danej działki  - obejrzyjmy  ją  razem,  może nasi bliscy zauważą coś co nam umknęło.
Dobrym posunięciem z naszej strony jest  zapoznanie się z historią działki,  tzn. czy na naszej działce albo w pobliżu nie występowały w przeszłości podtopienia lokalne , związane z ostatnimi intensywnymi opadami deszczu. Jeżeli znajdują się w pobliżu jakieś zabudowania, warto porozmawiać  z użytkownikami o  historii działki -  może okazać się że otrzymamy odpowiedzi na nasze pytania. Taka rozmowa może nam pomóc uniknąć  niespodzianek które już miały kiedyś miejsce ,np.: czy podczas dłuższej pory deszczowej nie podnosi się gwałtownie poziom wód gruntowych powodując zamoknięcia lub co gorsza zalania dolnych partii domu przez wody opadowe lub gruntowe.  Ewentualne podmoknięcia występujące na naszej przyszłej działce mogą zaowocować późniejszym zawilgoceniem fundamentów, od czego już nie daleka droga do zawilgocenia ścian , ewentualnych podciągów kapilarnych, co w dalszym użytkowaniu może spowodować  że będziemy posiadaczami  mimo woli grzyba lub pleśni w domu. Pojawienie się takich właśnie intruzów jak grzyby oraz pleśń to bardzo duży problem  -  walka z takimi niechcianymi zjawiskami  jak zagrzybienie czy pleśń jest bardzo trudna tym bardziej, że  czasem musi minąć wiele czasu zanim zauważymy  pierwsze objawy na elementach naszego domu,  a co  jest najgorsze jakość atmosfery w domu  ulega bardzo dużemu pogorszeniu. To pogorszenie warunków ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie nasze i naszych bliskich ( ale dokładniej przyglądniemy się temu tematowi  w  artykule poświęconym jakości powietrze w domu). Wyczulam na takie sytuacje bo są mi znane osobiście. Jeden z urzędów przeznaczył działki pod zabudowę  -po postawieniu domu przy pierwszych większych deszczach doszło do zalania piwnicy nowo postawionego domu. Właścicielowi pozostało wykonanie specjalistycznych badań geologicznych i wykupienie projektu drenażu działki oraz wykonanie tego projektu, co dopiero zapobiegło powtarzaniu się występowania takich  sytuacji.  Spowodowało to znaczny wzrost inwestycji  -  o kilkadziesiąt tyś zł.
Znajdujące się w atmosferze domu pleśnie często są przyczyną niekorzystnych wpływów na zdrowie ludzi w postaci uszkodzeń i zaburzeń czynności wielu organów i układów, w tym układu oddechowego, nerwowego, immunologicznego, a także układów hematologicznych i skóry. Pleśń domowa często bywa również przyczyną zagrażających życiu infekcji ogólnoustrojowych u pacjentów z osłabionym układem immunologicznym.
Warto rozważyć  wykonanie badań geologicznych przez specjalizujące się w tym firmy. Pozwoli nam to na uzyskanie odpowiedzi na wiele ważnych pytań :
-jaki mamy rodzaj gruntu (najbardziej zoptymalizowany dobór rodzaju posadowienia domu)
-na jakiej głębokości znajduje się swobodne zwierciadło wód gruntowych
Przykładowy przekrój gruntu wykonany na podstawie badań geologicznych

W zależności od ofert różnych firm,  wykonujących badania geologiczne działki, ceny wahają  się dla małej działki - ok. 1000 złotych (200 zł za odwiert).
A takie badania dają nam dużą pewność powodzenia inwestycji naszego życia -  naszego wymarzonego domu.
Podsumowując, posiadając wizję działki pod nasz dom, jeżeli podejmujemy się poszukiwań na własną rękę, staramy się znaleźć jak naj bardziej pasującą do naszej wizji. Przy tym warto zwrócić uwagę na:
-staramy się dowiedzieć jak najwięcej na temat danej działki (historia działki)
-ustalamy stan prawny, warunki zabudowy, rodzaj działki
-wykonujemy badania i ekspertyzy geologiczne
-wyniki wszystkich ustaleń i ekspertyz np. geologicznych konsultujemy  z naszym architektem -  czy dana działka nadaje się pod nasz dom bez większych ingerencji w projekt oraz dodatkowych inwestycji.
Inną opcją jest wynajęcie firmy która przeprowadzi te wszystkie etapy sprawdzania działki za nas, lecz jest to bardzo drogie rozwiązanie, choć wtedy my nie musimy się martwić poprawnością  techniczno- prawną wyboru działki  - taką odpowiedzialność przejmuje na siebie wynajęta przez nas firma.
Mamy nadzieję ze pomogliśmy Państwu zorientować się jak się zabrać do wyboru działki i na co warto zwrócić uwagę – owocnych wyborów !

Autor: Grzegorz Jackowski
Opracowanie: EcoSquad


KONTAKT
mobile:  +48 517-160-640
POMOC ?
Jeśli nie znalazłeś na stronie interesujących
Cię informacji,
skontaktuj się z nami w wiadomości e-mail
lub telefonicznie, a z pewnością pomożemy.
Wróć do spisu treści