WELL v2 - Skupienie na człowieku - ECOSQUAD - budownictwo ekologiczne, ekologia, szkolenia

BUDOWNICTWO ZRÓWNOWAŻONE
Certyfikaty nie mają przed nami tajemnic.
LEEDBREEAMDGNBHQEWELLEKOLOGICZNE MATERIAŁY
Przejdź do treści

WELL v2 - Skupienie na człowieku

BAZA WIEDZY

WELL to kolejny amerykański system, który zaczyna podbijać rynek nieruchomości nie tylko w Polsce. Coraz większe zainteresowanie inwestorów budzi nieco odmienna od LEED czy BREEAM konstrukcja systemu, która jako swoje centrum stawia człowieka i jego samopoczucie. Jednocześnie system WELL nie pomija oczywiście oddziaływania na środowisko, jednak jego priorytety względem pozostałych systemów certyfikacji są nieco inne.
 
System WELL funkcjonuje już w drugiej edycji, czyli tzw. WELL v2. Inaczej niż w pierwszej wersji, składa się nie z siedmiu a z dziesięciu kategorii ocenianych w ramach oceny końcowej. W efekcie pracy po precertyfikacji obiektu, inaczej niż w przypadku systemów LEED czy BREEAM, nie jest sporządzany raport końcowy a jedynie dokumentacja, która jest na miejscu (na inwestycji) weryfikowana przez uprawnioną jednostkę. Jedna z nich jest USGBC. Samym operatorem systemu WELL jest IWBI - International WELL Building Institute.
 
Certyfikat WELL możemy uzyskać w trzech podstawowych wariantach:
 
·        New and Exisitng Buildings, dla nowych i istniejących budynków,
 
·        New and Existing Interior dla nowych i istniejących wnętrz,
 
·        Core and Shell dla obiektów w fazie projektu i budowy.
 
Same poziomy oceny są bardzo podobne do oceny w systemie LEED i w przypadku systemu WELL składają się z czterech poziomów:
 Bronze – minimum 40 punktów
 
Silver – minimum 50 punktów
 
Gold – minimum 60 punktów
 
Platinum – minimum 80 punktów

 
 
Na poszczególne kategorie WELL v2 składają się:


 
·        Powietrze
·        Woda
·        Odżywianie
·        Światło
·        Ruch
·        Komfort termiczny
·        Dźwięk
·        Materiały
·        Umysł
·        Komunikacja
 
oraz kategoria Innowacje, która występuje również w innych systemach jak LEED czy BREEAM, jednak w zależności od systemu, ma ona różne ujęcie.

 
Kategoria Powietrze bierze na cel jedno z największych wyzwań z jakimi aktualnie się zmagamy. Ocenia się, że człowiek spędza nawet 90% swojego czasu w różnego rodzaju budynkach, a stan powietrza w nich może być nawet kilkukrotnie gorszy niż na zewnątrz. W tej kategorii system WELL ocenia takie aspekty jak jakość powietrza wewnątrz budynku, zakaz palenia
 
W kategorii Woda system WELL ma na myśli, inaczej niż pozostałe systemy, wodę pitną. Dlatego też kategoria w swojej ocenie zawiera takie aspekty jak jakość wody pitnej, dostęp do wody pitnej czy promocja nawodnienia organizmu.

 
Jednym z ciekawszych aspektów jest Odżywianie w ujęciu WELL. Kategoria ta jest tym ważniejsza, iż wiele firm ma możliwość oferowania swoim pracownikom stołówek pracowniczych. WELL w tej kategorii kładzie nacisk na jakość posiłków i stopień ich przetworzenia, wielkość posiłków oraz ich częstotliwość czy promocja zdrowego odżywiania.
 
Kategoria Światło zawiera podobne wytyczne jak systemy LEED czy BREEAM. W swoim zakresie ma takie zagadnienia jak dostęp do światła dziennego, sterowanie oświetleniem czy utrzymanie dobowego rytmu oświetlenia.

 
W kategorii Ruch ujęto wszelkie zagadnienia mogące poprawić naszą kondycję. Punktowane są rozwiązania promujące korzystanie ze schodów zamiast wind, a także dostęp do urządzeń fitness czy siłowni. Ruch pracowników biurowych jest także oceniany w trakcie docierania do pracy, a więc wskazane są wszelkie typu rowery czy hulajnogi, a sam budynek powinien zawierać infrastrukturę sprzyjającą takim rozwiązaniom.

 
Kategorie Komfort termiczny i Dźwięk to cały wachlarz zagadnień związanych z komfortem termicznym, akustycznym czy wizualnym a nawet zapachowym. Część tych zagadnień znajdziemy również w kategorii Umysł, gdyż WELL kładzie nacisk na jak najlepsze warunki pracy, a więc także jak najlepsze warunki do skupienia się na pracy. Warto tutaj zauważyć różne rozwiązania mające zastosowanie w różnym trybie pracy – pokoje spotkań dla większych grup czy tez stanowiska do indywidualnej pracy oraz miejsca do wspólnego spędzania czasu.

 
W kategorii Materiały WELL stawia na promocję tych materiałów, które wykazują jak najmniejszy wpływ na człowieka i środowisko. Kategoria ta jest dość zbieżna z podejściem LEED czy BREEAM, choć jej udokumentowanie jest nieco inne. Nadal jednak premiowane są produkty o jak najniższych emisjach, nie zawierające szkodliwych substancji i w jak największym stopniu pochodzące z recyklingu lub materiałów szybkoodnawialnych.


KONTAKT
mobile:  +48 517-160-640
POMOC ?
Jeśli nie znalazłeś na stronie interesujących
Cię informacji,
skontaktuj się z nami w wiadomości e-mail
lub telefonicznie, a z pewnością pomożemy.
Wróć do spisu treści