BREEAM w projektach mieszkaniowych - ECOSQUAD Zrównowazone budownctwo LEED BREEAM WELL DGNB

Certyfikaty nie mają przed nami tajemnic!
Przejdź do treści
BAZA WIEDZY
2018-08-23
BREEAM w projektach mieszkaniowych


Certyfikaty wielokryterialne zagościły w Polsce już na dobre. Wystarczy spojrzeć na statystyki, aby się przekonać, że przyrost budynków certyfikowanych mamy niemal lawinowy: w 2016 roku mieliśmy 435 przyznanych certyfikatów, w tym aż 350 z nich to certyfikaty BREEAM. W 2017 roku certyfikatów było już 551, a wśród nich 443 certyfikaty BREEAM i pierwszy w Polsce certyfikat DGNB.  Aktualnie ( stan na 23.08.2018r.) samych certyfikatów BREEAM mamy już w Polsce ok. 550, natomiast nie pozostają  w tyle również inne systemy. LEED ma ich już ok. 150, a DGNB prężnie rozwija się  w certyfikacji sektora dużych obiektów przemysłowych.  Obok dotychczas certyfikowanych budynków, głównie centrów handlowych czy biurowców, nowe certyfikaty są przyznawane coraz częściej obiektom hotelowym czy też zabudowie mieszkaniowej. W tej drugiej na przód wysunął się zdecydowanie BREEAM. W Warszawie możemy spotkać inwestycje mieszkaniowe Skanska ( osiedle Mickiewicza, Jaśminowy Mokotów ) , Yareal (Strefa Wilanów, Rezydencja Chrobrego, Eden Włodarzewska i Sienna 65 ) czy Asbud (Osiedle Metropoint Apartments ).


 
– Ogromnie nas cieszy, że aż cztery projekty mieszkaniowe Yareal otrzymały certyfikat BREEAM, który jest oznaką najwyższej jakości zrównoważonego budownictwa. Chcemy zapewnić mieszkańcom energooszczędność, najwyższy standard i maksymalny komfort użytkowania, dlatego sięgamy po nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Będziemy ubiegać się o certyfikaty środowiskowe również dla kolejnych inwestycji mieszkaniowych – mówi Eric Dapoigny, prezes Yareal Polska.
 
Warto zauważyć, że budynki certyfikowane wyprzedają się w 60%-90% przed oddaniem budynku do użytku. W przypadku Strefy Wilanów, która ma być oddana do użytku w połowie 2019 roku wyprzedano już 90% lokali.
 
W całej Europie jest obecnie około 500 projektów mieszkaniowych certyfikowanych różnymi wielokryterialnymi certyfikatami ekologicznymi  w zależności od kraju.  
 
Co skłania deweloperów do inwestowania dodatkowych środków w uzyskanie certyfikatów dla obiektów mieszkaniowych?
 
- Certyfikacja BREEAM wymaga świadomego projektowania, budowania i użytkowania budynków. Już podczas prac nad koncepcją, a później przy opracowaniu projektu wykonawczego analizujemy różne rozwiązania i wybieramy te, które pozwolą prowadzić prace i następnie użytkować budynki przy jak najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko naturalne. To ważne dla coraz większej liczby klientów, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą. Wybierając mieszkanie biorą pod uwagę nie tylko cenę, ale też aspekty środowiskowe i ekologię. W Skanska takie podejście wynika wprost z naszych wartości i strategii firmy. Niezależnie od wymagań certyfikacji BREEAM, prowadząc nasze inwestycje chcemy minimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne i otoczenie naszych budów – oszczędzamy energię, staramy się ograniczyć emisję hałasu, segregujemy odpady, ale też stale monitorujemy stan środowiska na terenach przyległych do budowy – mówi Łukasz Witek, menadżer projektu w Skanska Residential Development Poland.

 
Wzrost świadomości proekologicznej zarówno deweloperów jak i najemców czy mieszkańców, owocuje wymuszeniem również na podwykonawcach zaznajomienie się z systemami certyfikacji i wymogami, które bezpośrednio spadają na ich odpowiedzialność. Przestrzeganie takich aspektów jak segregacja odpadów w miejscu budowy, zabezpieczenie terenu, monitorowanie zużycia wody czy zaplecze socjalne dla pracowników w odpowiednim standardzie to tylko nieliczne elementy systemów certyfikacji, które musza poznać firmy chcące wejść w projekty certyfikowane.
 
Certyfikaty nie omijają również  firm produkujących materiały budowlane i wykończeniowe. Skalę zmian w wymaganiach dla produktów budowlanych widzi między innymi  dział inwestycji firmy ROVESE, odpowiadającej za takie marki jak Opoczno czy Cersanit:
 
„Jaka to skala – myślę, że w tym roku składaliśmy dokumenty w postaci ecokart do co najmniej 100 różnych inwestycji – w poprzednim ok 1/5 tej ilości.
 
Ecokarty wykorzystywane są w dużej mierze w sztandarowych inwestycjach szczególnie zlokalizowanych w dużych ośrodkach miejskich, tam gdzie generalnymi wykonawcami są „świadome” firmy, lub po prostu od samego początku ich realizacje są certyfikowane.
 
Dodatkowo mam przekonanie, że w naszym społeczeństwie można zauważyć wzrost świadomości ekologicznej. Eko-budownictwo oparte jest na rozwiązaniach, które są ekologiczne i w jak najmniejszym stopniu negatywnie ingerują w środowisko naturalne.
 
Koncepcje ,,zielonych budynków” zaczynają cieszyć się wysoką popularnością również w Polsce. Coraz większa świadomość ekologiczna stwarza wśród projektantów, producentów materiałów budowlanych potrzebę tworzenia urządzeń, produktów czy usług ekologicznych, bezpiecznych dla środowiska naturalnego.
 
Zielone budynki doskonale dostosowane są do koncepcji zrównoważonego rozwoju, łącząc potrzeby rozwoju społeczno-gospodarczego z ochroną środowiska naturalnego a stosowana przez Nas technologia idealnie wpisuje się w idee eko-budownictwa.
 
Dla realizacji poszczególnych budynków gdzie oceniane są przez grupę niezależnych ekspertów biorących pod uwagę m.in. następujący wskaźnik: oszczędność wody – ceramika, armatura idealnie wpisujemy się w potrzeby inwestorów.”

Autor: Barbara Jackowska
Opracowanie: ECOSQUAD
 
Wróć do spisu treści