Dom? Naturalnie ! - ECOSQUAD Zrównowazone budownctwo LEED BREEAM WELL DGNB

Certyfikaty nie mają przed nami tajemnic!
Przejdź do treści
BAZA WIEDZY


Dom?
Naturalnie !








Budujemy nowy, a w dodatku nowoczesny dom. Co więc w tym tak ciekawego? Materiały !
Nasz dom będzie się składał wyłącznie z naturalnych elementów. Wykonany zostanie z bloczków słomiano-glinianych, na drewnianym szkielecie, a pokryty będzie łupkiem. Wnętrze ocieplimy wełną z konopi, wykończymy naturalnym tynkiem glinianym, wstawiając do środka kominek steatytowy, a nasz dom ogrzejemy… lodem.
Brzmi ciekawie? Nie tylko ciekawie, ale również tanio i ekologicznie. A w dodatku ekonomicznie, gdyż dom zbudowany z takich materiałów jest ciepły, energooszczędny i bardzo zdrowy. Warunkiem jest co prawda perfekcyjne wykonanie takiego domu, ale materiały sprawdzone  przez wieki, udoskonalone technologią XXI wieku dają naprawdę imponujące efekty.


Zacznijmy od fundamentów.



Budowę naszego super ekologicznego domu rozpoczniemy od wylania fundamentów i zabezpieczenia przed wodami gruntowymi za pomocą izolacji przeciwwodnej i drenażu. Bloczki z

słomiano-gliniane są bardzo trwałym materiałem budowlanym, dopóki materiał nie zetknie się z wodą. Wykonujemy tu izolację pionową i poziomą fundamentu. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie zamiast papy kory brzozowej do izolacji. Mało kto wie, że materiał ten  świetnie sprawdza się jako izolacja. Warto więc rozważyć budowę z takich bloczków na terenach często nawiedzanych przez powodzie, gdyż nasz dom po zalaniu z pewnością będzie nadawał się wyłącznie do rozbiórki.
Fundament wykonujemy w formie ławy fundamentowej na szerokość naszych bloczków słomiano-glinianych. Na ławach fundamentowych konieczne jest postawienie ściany fundamentowej na wysokość przynajmniej 50 cm powyżej poziomu terenu, aby zapobiegać zawilgoceniu naszych bloczków.  Ciekawostką przy wykonywaniu fundamentu jest fakt, iż przy wykonywaniu wykopu pod fundament, możemy jednocześnie pozyskać materiał do wykonania naszych bloczków.

Bloczki słomiano-gliniane



Bloczki gliniano-słomiane, nazywane także bloczkami glinianymi lub glinosłombelami, to najzwyklejsza prasowana słoma obtoczona lub nasączona gliną. Do wykonania bloczków nadaje się każdy rodzaj słomy, oprócz zbyt miękkiej do celów budowlanych słomy jęczmiennej.
Bloczki mają zazwyczaj wymiary 45x25x15 cm. Na 1 m² ściany przypada 3 do 4 sztuk bloczków. Są one sprasowane z siłą 90-130 kg/m³ i ważą od 6 do 15 kg.
Występują tutaj dwie szkoły tworzenia takich bloczków.
Pierwsza to ustawianie prasowanych, słomianych bloczków w drewnianym stelażu, a następnie „tynkowanie” bloczków roztworem gliny, piasku i wody. Bloczki nasącza się do kilku centymetrów w głąb, aby można było później przytwierdzić do ściany ocieplenie.
Druga szkoła natomiast, to układanie już nasączonych bloczków w drewnianym stelażu, a następnie tynkowane warstwą gliny.
Ważne jest także samo układanie bloczków. Muszą one być układane na płasko i  zachodzić na siebie ok. 20 – 30 cm, oraz być mocowane między sobą prętami w poziomie i pionie, co dodatkowo zapobiega przemieszczaniu się bloczków i osiadaniu słomy w bloczkach.
Gliniany tynk narzucony na ściany powinien mieć 6-8 cm grubości wewnątrz i ok. 10 cm na zewnątrz.




Pokrycie dachowe z łupka naturalnego


Wbrew powszechnie panującej opinii, pokrycie dachowe z łupka nie jest wcale ciężkie, a w dodatku jego różnorodne metody krycia, pozwalają na uzyskanie wspaniałych efektów wizualnych.
Na naszej więźbie krokwiowo-jętkowej, ułożymy papę do której przymocujemy nasze „dachówki” z łupka. Jest to metoda wykonywana wyłącznie przez specjalistów, bo choć łupek jest bardzo wdzięcznym materiałem do obróbki, trzeba nabyć jednak sporo praktyki aby wykonać perfekcyjne pokrycie.
Ciężar łupka to około 2540 kg/m3. W zależności od grubości stosowanych płytek zmienia się efektywny ciężar na metr kwadratowy. Dlatego też nasze łupkowe dachówki muszą być odpowiednio lekkie, aby zarówno konstrukcyjnie nie nadwyrężać możliwości naszego domu, jak również wizualnie nie stworzyć  „ciężkiej czapy”, przytłaczającej swoim wyglądem naszą lekką drewniano-gliniano-słomianą konstrukcję
„Prawidłowo wykonany dach, czyli odpowiednia konstrukcja o odpowiednich przekrojach, odpowiednio dobrane materiały dodatkowe takie jak gwoździe, wkręty, odpowiedni rodzaj blachy na obróbki. Zachowanie najwyższych standardów pozwala cieszyć się dachem łupkowym przez pokolenia. Najstarszym obiektem wykonany z łupka z kopalni należącej do firmy Rathscheck to zamek Eltz. Łupek wytrzymał tam już ponad 200 lat!” – mówi Pan Dawid Koziołek, specjalista z firmy Rathscheck Schiefer , zajmującej się produkcją łupka naturalnego do pokryć dachowych i elewacyjnych.

Wykończenie


Nasz dom wykończymy maturalnymi tynkami glinianymi, które pozwalają na uzyskanie różnych wzorów, kolorów i faktur oraz wyglądają wyjątkowo efektownie.
Ocieplenie naszego domu również będzie wyjątkowo naturalne, gdyż wykonane z wełny z konopi, która jest o wiele zdrowsza od tradycyjnej wełny mineralnej. Wszystkie podłogi wykonamy z naturalnych sosnowych desek, aby zachować naturalny klimat naszego domu.
Do ogrzewania naszego domu użyjemy kominka steatytowego, który zużywając niewielkie ilości drewna, zapewnia długotrwałe ogrzanie pomieszczeń. Dziej się tak dlatego, iż steatyt jest bardzo gęstą skałą, która doskonale utrzymuje ciepło. Już dwie godziny palenia drewnem pozwalają na utrzymanie komfortowej temperatury przez 24 godziny!
Ogrzanie takiego domu to zaledwie 15-30 kWh na m2, podczas gdy norma krajowa to aż 120 kWh na m2 !

Ile to kosztuje?


Budowa prezentowanego domu może zamknąć się w kosztach ok. 100 tys. dla powierzchni ok. 100 m2. Użyte przez nas materiały są nie tylko naturalne ale również tanie. Koszt słomianych bloczków to ok. 2 zł za sztukę. Kupujemy je na wsi, gdzie cena może być nawet niższa z powodu dużej ilości tego materiału.
Glinę pozyskujemy z wykopu pod fundament lub kupujemy w pobliskiej kopalni. Koszt to ok. 40 zł za m3, a do budowy 100 m2 domu wystarczy nam ok. 20 m3 gliny.
I na koniec energochłonność takiej budowy.
Do budowy 100 metrowego domu w technologii wielkopłytowej zużyjemy ok. 180 tys. kWh. W technologii tradycyjnej z zastosowaniem materiałów ceramicznych, jak cement, pustaki, cegła zużyjemy ok. 80 tys. kWh. Natomiast budowa naszego domu w technologii wyłącznie lekkich, naturalnych materiałów zużyje co najwyżej 30 tys. kWh.

Jak więc widać nasz dom będzie nie tylko ekologiczny ale również ekonomiczny !  

Autor: Barbara Jackowska
Opracowanie: EcoSquad

Wróć do spisu treści