Certyfikacja wielokryterialna budynków w praktyce - ECOSQUAD Zrównowazone budownctwo LEED BREEAM WELL DGNB

Certyfikaty nie mają przed nami tajemnic!
Przejdź do treści
BAZA WIEDZY


Certyfikacja wielokryterialna budynków  w praktyce





W poprzedniej części omówiliśmy proces certyfikacji LEED,BREEAM oraz DGNB. Wymieniliśmy także kilka istniejących budynków posiadających te certyfikaty. Teraz czas, aby pokazać jak uzyskane certyfikaty wpływają na funkcjonowanie budynku i jego najemców w praktyce.  Budynki omówimy na dwóch przykładach: Sterlinga Business Center w Łodzi z certyfikatem BREEAM oraz Rondo 1 w Warszawie z certyfikatem LEED.  Choć procesy certyfikacji  są  zasadniczo podobne, różni je  jednak kilka istotnych punktów.  Łączą je natomiast wyjątkowo ekologiczne, energooszczędne i nowatorskie rozwiązania.

„Choć w naszym kraju panuje jeszcze powszechne przekonanie, iż bycie ekologicznym kosztuje, nastawienie to ulega zmianie.” – mówi Karol Bartos, Dyrektor Generalny MPGA Polska . „Dziś taki certyfikat w oczach potencjalnych i obecnych najemców to coś istotnego, świadczącego o tym, że dany budynek spełnia najwyższe standardy i - co ważne z punktu widzenia najemcy – jest w stanie zmniejszać koszty eksploatacji.”

W przypadku budynku Rondo 1, administracja szczegółowo monitoruje zużycie wody, energii i segregację śmieci. Przekłada się to na realne zyski. Łatwo bowiem oszacować ile można zaoszczędzić, jeżeli zużycie wody w budynku spada o 30 %, dzięki zastosowanym rozwiązaniom. Przy kubaturze 307500 m3 daje to ogromne oszczędności. Jeżeli dodać do tego segregację śmieci na poziomie 76%, śmiało możemy stawiać ten budynek za przykład do naśladowania.
Rondo 1 posiada certyfikat LEED EB:OM na poziomie Gold. Jest to dość specyficzny certyfikat, przyznawany budynkom istniejącym, po dostosowaniu ich do odpowiednich wymogów certyfikacji LEED, a sam certyfikat wymaga odnawiania co 5 lat. Jest to dość ważna informacja, gdyż zmieniające się rozwiązania i postęp technologiczny w dziedzinie ochrony środowiska, zmusza administratora budynku do stosowania coraz nowszych rozwiązań, aby utrzymać certyfikat.
Budynek Rondo 1 powstał w 2005 roku. Proces certyfikacji rozpoczęto w listopadzie 2009r., a certyfikat przyznano w lutym 2011r. Jak najemcy budynku podeszli do pomysłu certyfikacji budynku i planowanych zmian?


„W budynku Rondo 1 mieści się ponad 70 firm i instytucji, zatrudniających łącznie 5 500 osób. Gdyby nie ich zaangażowanie i wsparcie, zdobycie certyfikatu LEED Gold byłoby w wiele trudniejsze, o ile nie niemożliwe.” – mówi Karol Bartos, Dyrektor Generalny MPGA Polska. „Udzielając nam codziennej pomocy, na co wcale nie trzeba było ich namawiać, najemcy wykazali się więc niezwykle pro-ekologiczną postawą.
Ta pomoc polegała m.in. na wprowadzeniu programów dokonywania odpowiedzialnych zakupów, czyli preferujących produkty ekologiczne, czy też na wypełnianiu ankiet
np. dotyczących sposobu w jaki dojeżdżają do pracy.”
W budynku zastosowano wiele rozwiązań, które w łatwy sposób pozwalają na duże oszczędności.
W kompleksie zastosowano pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej system DALI, odpowiadający za regulację oświetlenia. Steruje on indywidualnie każdą z 36 000 energooszczędnych  żarówek i 4500 żaluzji w budynku, dostosowując natężenie światła
do warunków zewnętrznych. W obiekcie zainstalowano także najnowocześniejsze systemy wentylacji i klimatyzacji, dzięki czemu kompleks jest wyjątkowo efektywny energetycznie,

Co wpływa na zmniejszenie kosztów energii ponoszonych przez najemców. Warto dodać,
że od stycznia 2012 roku 100% energii elektrycznej wykorzystywanej w budynku Rondo 1 pochodzi ze źródeł odnawialnych  - energia wiatrowa .




Przy budowie Ronda 1 nie wykorzystywano szkodliwych materiałów budowlanych, w tym farb zawierających związki ołowiu, pestycydów, a stosowane na terenie kompleksu środki czystości są całkowicie biodegradowalne. Aż 63% pracowników Rondo 1 dociera do pracy korzystając z transportu publicznego, a na parkingu obiektu wyznaczono 40 miejsc dla rowerów. Na dachach Rondo1 zasadzono rośliny.

Kolejnym przykładem budynku certyfikowanego jest Sterlinga Business Center w Łodzi, który uzyskał certyfikat BREEAM.


SBC oferuje swoim najemcom ponad 13 400 m² nowoczesnej powierzchni biurowej rozmieszczonej na 9 kondygnacjach. Parking dla najemców zlokalizowany jest na dwóch kondygnacjach podziemnych i zapewnia łącznie 170 miejsc postojowych oraz niewielkie powierzchnie magazynowe przeznaczone na wynajem. Unikalny wygląd zewnętrznej części biurowca jest rezultatem połączenia szkła, metalu, kamienia i wysokiej jakości tynku oraz przemyślanego projektu architektonicznego. Dzięki wysokiej klasie wyposażenia, obejmującego przede wszystkim wysokiej klasy klimatyzację, podwieszane sufity, podnoszone podłogi, nowoczesne systemy zarządzania budynkiem i telekomunikacyjne oraz profesjonalną ochronę, Sterlinga Business Center oferuje swoim najemcom możliwość znaczącego podwyższenia standardu z równoczesną optymalizacją kosztów.
Od września 2011 roku stale wzrasta liczba użytkowników budynku i zasiedlane są kolejne piętra. Na uwagę zasługuje fakt, iż wzrost zużycia energii jest ograniczony.  BMS, czyli inteligentny system zintegrowanego zarządzania w jaki zaopatrzony jest budynek pozwala racjonalizować zużycie energii poprzez wprowadzanie ciągłych ulepszeń w pracy systemów budynkowych.


„Budynek Sterlinga Business Center jest pierwszym w Łodzi , który uzyskał ekologiczny certyfikat BREEAM.  Zastosowanie rozwiązań wpisujących się w charakterystykę „zielonych budynków” spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem najemców, którzy docenili wydajność budynku.” – mówi Przemysław Iznerowicz, Development Manager w Hines Polska.  „Przyjazne środowisku materiały oraz rozwiązania zmniejszają koszty codziennego funkcjonowania biura, co stanowi kluczową wartość dla przedsiębiorczości, a ekologiczne elementy ujęte w ramach certyfikatu BREEAM pozytywnie wpływają również na komfort pracy, co w pełni wpisuje się w oczekiwania najemców.












Firmy będące najemcami nie tylko budynku SBC, ale budynków Hines na świecie, cenią sobie zaangażowanie firmy w dbałość o środowisko. Nasi najemcy to firmy o zasięgu międzynarodowym, w których politykę działania również wpisane są zasady zrównoważonego rozwoju. Tym samym współpraca w tym zakresie nie jest problematyczna. Każdy z naszych najemców jest świadomy korzyści wynikających z zastosowania ekologicznych rozwiązań, które są przyjazne zarówno dla środowiska jak i użytkownika, toteż chętnie współdziałają z ekopolityką zaimplementowaną w funkcjonowanie budynku.”- przekonuje  Przemysław Iznerowicz.
Głównymi, nowymi rozwiązaniami w budynku są te, które wynikają z zasad certyfikacji, a więc: freecooling, segregacja śmieci, systemy oszczędzające zużycie energii elektrycznej w budynku, parkingi rowerowe, propagowanie  dojazdów do pracy z pożytkiem ekonomicznym i dla środowiska, jak dojazdy łączone do pracy czy dojazdy rowerem.  

Proces certyfikacji budynku był prowadzony przez firmę Buro Happold i trwał około 9 miesięcy, a certyfikat  BREEAM został przyznany we wrześniu 2011roku. Przyznany certyfikat nie

wymaga odnawiania.
Co dalej?
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach 14-16 maja podczas sesji dotyczącej budownictwa po roku 2012 została poruszona również kwestia budynków certyfikowanych.
„Na budynki biurowe zawsze będzie zapotrzebowanie, a zielone budownictwo to absolutna konieczność.” – mówi Katarzyna Unold, Green Business Manager w Skanska Property Poland.
W Warszawie powstaje obecnie jeden z najnowocześniejszych obiektów w Polsce – Atrium1. Atrium One to projekt najnowszej generacji budynku klasy A, oferującego na wynajem około 17 400 m2 powierzchni biurowych i handlowych rozłożonych na 15 kondygnacjach. Typowa powierzchnia piętra wynosić będzie około 1 111 m2. Budynek został zaprojektowany zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami i będzie posiadał rozwiązania przyjazne środowisku. Budynek będzie się starał o certyfikat LEED na najwyższym możliwym poziomie  Platinum.
Wśród planowanych systemów można wyróżnić: System geotermalnego grzania i chłodzenia, system klimatyzacji oparty na belkach chłodzących, energooszczędne oświetlenie LED, inteligentny system oświetlenia, nawilżanie adiabatyczne, panele fotowoltaiczne na fasadzie, wykorzystanie wody deszczowej i szarej oraz materiały z zawartością recyklingu.

W Polsce budownictwo certyfikowane rozwija się najbardziej w kierunku budynków biurowych i komercyjnych, a także coraz częściej centrów handlowych. Największą ilość budynków prezentuje oczywiście Warszawa, ale budynki certyfikowane powstają również we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Katowicach czy Krakowie. Ciągle jednak budownictwo ekologiczne jest domeną dużych miast z siedzibami międzynarodowych firm, które zdają sobie sprawę z wagi zrównoważonego rozwoju.
Budownictwo ekologiczne najszerzej rozwija się w Polsce środkowej i południowej, brakuje ich natomiast na północy Polski, gdzie przewagę nad budynkami certyfikowanymi LEED czy BREEAM mają budynki pasywne.
W ostatnich miesiącach zwiększyło się również zainteresowanie ekologicznymi budynkami mieszkalnymi, jednak większość właścicieli nie decyduje się na certyfikację ze względu na jej znaczny koszt w stosunku do założonego, często dość niskiego budżetu inwestycji.

Autor: Barbara Jackowska
Opracowanie: EcoSquad

Wróć do spisu treści