Certyfikat LEED Platinum dla obiektu przemysowego - ECOSQUAD Zrównowazone budownctwo LEED BREEAM WELL DGNB

Certyfikaty nie mają przed nami tajemnic!
Przejdź do treści
BAZA WIEDZY

2016-11-14

Pierwszy w Polsce całkowicie przemysłowy obiekt z zielonym certyfikatem LEED na poziomie Platinum dla fabryki czekolady firmy Mars dzięki konsultantom VISIO | architects and consultants


Nowa część fabryki Marsa znalazła się na 5 miejscu wśród najwyżej ocenionych wg certyfikacji LEED obiektów przemysłowych na świecie.

Warszawa, 22 września 2016 r. –  Najnowsza część fabryki czekolady firmy Mars Polska, otrzymała prestiżowy certyfikat na poziomie Platinum w międzynarodowym systemie certyfikacji ekologicznej budynków LEED (z ang. Leadership in Energy and Environmental Design). Nowo wybudowany obiekt przemysłowy Marsa jest pierwszym w Polsce, który może pochwalić się tak wysoką oceną w certyfikacji LEED w odniesieniu do budynków przemysłowych i jednocześnie znalazła się na 5 miejscu wśród najwyżej punktowanych budynków produkcyjnych na świecie (LEED New Construction: Industrial Manufacturing).

W kompleksie fabrycznym Marsa pod Sochaczewem produkowane są słodycze, które trafiają do ponad 60 krajów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Ukończona w 2015 roku inwestycja, zakładająca m.in. rozbudowę najnowszej linii do produkcji M&M’s, otrzymała w procesie certyfikacji aż 86 punktów. Tak wysoka liczba pozwoliła zaklasyfikować fabrykę do najwyższego poziomu Platinum, którego dotychczas nie udało się uzyskać żadnemu typowo przemysłowemu obiektowi w Polsce.

Na szczególną uwagę zasługuje kategoria Energia i Atmosfera, w której uzyskano aż 32 z 35 punktów. Budynek wyposażony jest w energooszczędną obudowę oraz dach, które wykonane są z bardzo dobrej jakości materiałów izolacyjnych znacząco wpływających na ograniczenie nagrzewania się wnętrza fabryki. Jednocześnie wysokorefleksyjność zewnętrznej powłoki dodatkowo chroni  budynek przed nadmiernym przegrzewaniem się w sezonie letnim.   Zastosowany system kontroli oświetlenia LED wraz z czujnikami ruchu pozwala również na znaczące oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Dodatkowo dzięki zrealizowaniu (wyłącznie dla użytku wewnętrznego) biogazowni, przetwarzającej odpady produkcyjne i sanitarne na zieloną energię, zapewniamy stałą produkcję i zarazem odbiór. To wydajne i niezawodne źródło energii odnawialnej najlepiej dopasowało się do  ciągłej trzy-zmianowej produkcji i związanej z nią równomiernym zapotrzebowaniem.

Dodatkowo ślad ekologiczny budynku, powstały przez konsumpcję zasobów naturalnych na dostarczenie energii elektrycznej w okresie 2 lat, rekompensowany jest w 35%, poprzez zakup zewnętrznych certyfikatów na energię odnawialną.

Obiekt wyróżnia się również w obszarze efektywnej gospodarki wodnej – w procesie certyfikacji tej kategorii zdobył maksymalną liczbę 10 punktów. Dzięki kombinacji efektywnej armatury sanitarnej oraz wykorzystaniu wody deszczowej zredukowano zapotrzebowanie na wodę pitną do celów użytkowych aż o 85% w stosunku do budynków referencyjnych. Zapotrzebowanie na wodę pitną do obsługi wież chłodniczych zredukowano o 75%, dzięki odzyskaniu wody z procesu oczyszczania w należącej do kompleksu oczyszczalni ścieków. Inwestycja warta 33 mln zł nie tylko usuwa ponad 99,9% zanieczyszczeń wody, ale wytwarza również zieloną energię pozwalającą zasilać fabrykę i tym samym obniżyć emisję CO2 do atmosfery o ok. 10%. W trosce o dobre samopoczucie współpracowników powietrze w zakładzie jest bardzo dobrze filtrowane, a w pomieszczeniach, gdzie zwykle gromadzi się wiele osób, zamontowano czujniki, które w razie zbyt niskiego poziomu tlenu informują o konieczności przewietrzenia.

„Dla nas ochrona środowiska zaczyna się już na etapie projektowania i budowy. Przykładowo, dbaliśmy o to, by produkty użyte do budowy były dowożone z jak najbliższych okolic, by nie szkodzić środowisku nieuzasadnionym transportem, a wykorzystane surowce, jak cement i stal, pochodzą w znacznej mierze z odzysku. Przy wjeździe na teren budowy zamontowaliśmy myjkę dla wyjeżdżających ciężarówek, by ograniczyć rozprzestrzenianie się pyłu, stosując dodatkowo wiele zabezbieczeń w zakresie erozji i sedymentacji” – mówi Marek Smoliński, szef projektu rozbudowy fabryki czekolady Marsa w Janaszówku.

Projektem i realizacją tego obiektu zajmowała się firma Prochem, a konsultantem rozwoju zrównoważonego oraz certyfikacją LEED zajmowała się firma visio architects and consultants.

Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie systemów oceny wielokryterialnej budynków. W procesie certyfikacji obiekty oceniane są w 7 grupach kategorii: zrównoważona lokalizacja, efektywne wykorzystanie zasobów wodnych, energia i atmosfera, materiały i zasoby, jakość środowiska wewnętrznego, innowacyjność projektu oraz priorytety regionalne.

Wróć do spisu treści