BAZA WIEDZY
Wykończenie wnętrz a nowa norma akustyczna
Nowa norma akustyczna, obowiązująca w Polsce od 1 stycznia 2018 roku to wyjście naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa. W budynkach ma być ciszej, a dzięki temu bardziej komfortowo.
Norma dotyczy warunków technicznych, jakim musza odpowiadać powstające lub przechodzące renowację budynki. Zatem urzędy, biura czy szkoły czy dworce nie będą mogły już powstawać w tej samej technologii co dotychczas i przy zastosowaniu dotychczasowych materiałów.
Hałas ma znaczący wpływ na organizm człowieka. Może powodować objawy psychosomatyczne, powoduje zmniejszenie koncentracji, rozdrażnienie, zmęczenie, a w skrajnych wypadkach uszkodzenia słuchu. Zgodnie z przepisami BHP, pracownicy przebywający w strefie hałasu powinni nosić ochraniacze na uszy. Trudno jednak wymagać tego samego od uczestników codziennego życia w urzędach czy szkołach, którzy są narażeni na znaczne przekroczenie dopuszczalnej normy hałasu, a mimo to muszą w nim przebywać.
Warto zwrócić uwagę, że hałas panujący w szkołach bywa porównywany do startującego samolotu. Części z tych hałasów nie da się wyeliminować z uwagi na samych uczniów, jednak kolejną część możemy z powodzeniem wykluczyć poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów. Z pomocą mogą nam przyjść odpowiednie wykładziny .
‘Redukowanie poziomu hałasu najlepiej zacząć od podstaw – czyli od podłogi, a co za tym idzie - od wykładzin podłogowych – mówi Monika Framska, marketing manager Forbo Flooring Polska. - W ofercie Forbo znaleźć można szereg rozwiązań podłogowych, które zmniejszają hałas nie tylko danym pomieszczeniu, ale i całym budynku. W zależności od rodzaju pomieszczenia mamy do wyboru: podłogi linoleum, wykładziny PVC lub wykładziny tekstylne o właściwościach akustycznych.’
Wykładziny stanowią znaczną ochronę przed nadmiernym hałasem. W zależności od rodzaju, potrafią zmniejszyć hałas w pomieszczeniu o nawet kilkanaście decybeli. Mają one również wpływ na zmniejszenie czasu pogłosu, który również został ujęty w nowej ustawie.
Istnieją obawy, że dostosowanie do nowej normy będzie niosło ze sobą zwiększenie kosztów inwestycji, jednak często użycie materiałów obniżających hałas jest kwestią poszukania odpowiedniego dla danego pomieszczenia rozwiązania jak użycie odpowiedniego wykończenia podłóg, nie zaś dodatkowych nakładów finansowych.