Ikea walczy ze smogiem - ECOSQUAD Zrównowazone budownctwo LEED BREEAM WELL DGNB

Certyfikaty nie mają przed nami tajemnic!
Przejdź do treści
BAZA WIEDZY
2019-02-25
Rozwiązania antysmogowe:
IKEA walczy ze smogiem za pomocą zasłon.

Smog odpowiada za ponad 3,8 mln zgonów rocznie na całym świecie. IKEA wychodząc na przeciw temu problemowi stworzyła zasłony antysmogowe. Produkt do sprzedaży powinenien wejść w przyszłym roku.
Zasłony Gunrid, bo o nich mowa, wykorzystują fotokatalizator, który rozbija szkodliwe cząsteczki i zatrzymuje je w tkaninie. Sam proces jest innicjowany za pomoca światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego, a jego przebieg prypomina fotosyntezę, znaną z roślin. Zasłona usuwa między innymi nieprzyjemne zapachy i formaldehyd.  Sama tkanina jest powleczona cienką warstwą minerałów fotokatalitycznych.  
- Chcemy dać produkt oczyszczający powietrze, który ma przystępną cenę,  nie zagraca przestrzeni i sprawia, że wnętrze wygląda dobrze -  powiedział product developer w IKEA, Mauricio Affonsow w rozmowie z  serwisem Dezeen.
Sprawienie, aby ludzie mogli oddychać w swoich domach lepszym powietrzem  to jedno, ale mamy też nadzieję, że zasłona GUNRID zwiększy świadomość  zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego, inspirując nas do zmiany  przyzwyczajeń w taki sposób, aby móc wspólnie budować świat czystego  powietrza – wyjaśnia Lena Pripp-Kovac, Dyrektor ds. zrównoważonego  rozwoju w Inter IKEA Group.
Liczymy, że produkt przyjmie się, a jego cena okaże się niewygórowana.
Wróć do spisu treści