Jak w praktyce wygląda krycie łupkiem dachowym? - Fotorelacja z inwestycji.
Przedstawimy to na przykładzie podkrakowskiej inwestycji z wykorzystaniem łupka firmy Rathscheck Shiefer i pracy Pana Wojciecha Mazura – dekarza, od 30 lat zajmującego się dekarstwem, a od kilku lat pokryciami z łupka dachowego.
Łupek jest dostarczany na miejsce wykonania pokrycia w skrzyniach, zawierających prostokątne płyty, z których kształtowane są później „dachówki” w odpowiednio dobranym kształcie. Każda skrzynia jest opisana odpowiednimi informacjami, dotyczącymi złoża z jakiego został pozyskany łupek, ciężaru, wytrzymałości oraz trwałość.
- Krycie łupkiem dachowym wymaga doświadczenia i przygotowania – mówi Wojciech Mazur. – Łupka się nie kładzie ale układa. Każda płytka musi być dopasowana do poprzedniej. A zanim zostanie położona, trzeba sprawdzić czy nie ma uszkodzeń. Tak duża ilość przygotowań sprawia, że gotowy dach sprawia wrażenie, jakby miał duszę.
Rzeczywiście, przygotowanie elementów pokrycia dachowego wymaga czasu, dlatego układanie pokrycia dachowego z łupka zajmuje więcej czasu niż tradycyjne pokrycie dachówką czy blachą. Nie mamy tutaj do czynienia z jednakowymi elementami, które kładziemy jeden po drugim. Każdą płytkę przed ułożeniem obrabia się, aby nadać jej pożądany kształt. „Wykuwanie” ukształtowanych płytek ma miejsce na bieżąco na dachu. Stosuje się do tego odpowiednie narzędzia – młotek i kowadełko, przeznaczone do obrabiania płytek. Dzięki tym narzędziom, uzyskujemy sfazowane płytki, a wykonanie otworów na gwoździe jest wyjątkowo łatwe.
Odpowiednio ukształtowane płytki układa się na przygotowanej więźbie dachowej, przybijając je gwoździami ocynkowanymi ogniowo lub miedzianymi. W zależności od rodzaju krycia, a mamy ich tu do wyboru kilka, należy wyznaczyć linie, w których będą układane przygotowane elementy.
W przypadku przedstawianej inwestycji, mieliśmy do czynienia z kryciem prostokątnym.
Na koniec, każdego za pewne interesuje ile kosztuje tak indywidualne pokrycie dachowe?
Ceny są różne w zależności od ilości użytego materiału, jednak koszt kształtuje się w granicach podobnych jak pokrycie dachówką ceramiczną.
Autor: Barbara Jackowska
Opracowanie: EcoSquad