Marmoleum w walce z drobnoustrojami - ECOSQUAD Zrównowazone budownctwo LEED BREEAM WELL DGNB

Certyfikaty nie mają przed nami tajemnic!
Przejdź do treści

Marmoleum w walce z drobnoustrojami

Statystyki wykazują, że największa ilość bakterii i wirusów znajduje się na klamkach, domofonach, klawiaturach komputerów i na naszych telefonach. Są jednak powierzchnie, na które codziennie wnosimy znaczną ilość zarazków chorobotwórczych. Mowa o naszych podłogach. Nie tylko tych w domach, ale też tych, z którymi stykamy się na co dzień: w szpitalach, urzędach, szkołach, przedszkolach czy w naszych miejscach pracy. I o ile pamiętamy o czyszczeniu przedmiotów użytku codziennego, to niewielki wpływ mamy na częstotliwość oczyszczania podłóg w miejscach publicznych.
Dlatego też w miejscach szczególnie narażonych na rozwój bakterii polecamy wykładziny Marmoleum. Są to pokrycia podłogowe posiadające naturalne właściwości bakteriostatyczne dzięki zawartości takich surowców jak m.in. olej lniany oraz żywica. Właściwości te wykładzina zachowuje przez cały okres użytkowania produktu, zapewniając trwałą ochronę od momentu zainstalowania.
Niezależne badania ( Industrial Microbiological Services Ltd.UK/2018 ) udowodniły, że wykładzina Marmoleum polecana jest szczególnie w miejscach, w których higiena i zapobieganie bakteriom MRSA ( gronkowiec oporny na metacyklinę, ) i E.coli jest niezwykle istotna.
Badania wykazały, że po 4 dniach od ekspozycji szczepów bakterii na wykładzinie i utrzymywaniu temperatury 30 stopni ( warunki optymalne dla ich rozwoju) całkowicie został zahamowany wzrost bakterii na Marmoleum zarówno w warunkach suchych jak i mokrych.
Rys.1. Rozwój bakterii na powierzchni Marmoleum i powierzchniach referencyjnych w ciągu 24 godzin w warunkach suchych.

Rys.2. Rozwój bakterii na powierzchni Marmoleum i powierzchniach referencyjnych w ciągu 24 godzin w warunkach mokrych.

W aktualnych czasach, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy materiałów zapobiegających  rozwojowi bakterii i wirusów. Marmoleum zwiększa nasze bezpieczeństwo , nie narażając nas na dodatkowe zakażenia.
Wykładziny sprawdziły się w obiektach medycznych między innymi w Japonii, Franci czy Wielkiej Brytanii. Zostały także zastosowane w Polsce. Jedną z placówek jest Radomskie Centrum Onkolgii, które jest jednym z najnowocześniejszych szpitali onkologicznych w Polsce. Szpital wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i zatrudnia kadrę medyczną z wysokimi kwalifikacjami i wieloletnim doświadczeniem w onkologii.

Drugi obiekt medyczny w Polsce to Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka CMR we Wrocławiu.
Nowy Szpital Wojewódzki we Wrocławiu to jedna z największych inwestycji w historii samorządu Dolnego Śląska. Projekt szpitala jest wynikiem konkursu architektoniczno-urbanistycznego ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w listopadzie 2008 roku i zakończonego w maju 2009 roku.


Pierwsze miejsce w konkursie zdobyło konsorcjum firm z Wrocławia: Villart Bogdan Kotłowski oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Haras Arkadiusz Harasimowicz. Szpital wybudowany został w ciągu 5 lat. Otwarcie nastąpiło we wrześniu 2015r. Planowane jest użycie wykładziny Marmoleum w kolejnych obiektach medycznych w Polsce.

Wróć do spisu treści